October 3, 2022

Fernando Del Solar, known as the television presenter, died at the age of 49. Fernando Del Solar, a Mexican-Argentine actor, died at the age of 49 following a protracted illness.

The cause of Fernando Del Solar’s death was lung cancer.

At the age of 49, Fernando Del Solar passed away. Due to his prior sickness, malignancy has been identified as the primary cause of death. The actor received a diagnosis of lymphoma in 2012; this form of cancer affects the body’s white blood cells.

Fernando struggled with it for a while, but after a few years, he was fully recovered. His health issues did not improve, either.

Who was Fernando Del Solar ?

Arjantin asıllı Meksikalı aktör Fernando Del Solar, 5 Nisan 1973’te doğdu. Oyunculuğun yanı sıra televizyon programları sunmaktan, motivasyon konuşmaları yapmaktan ve ders vermekten keyif aldı.

Bu tanınmış kişi aynı zamanda çok çekici bir çevrimiçi kişiliğe sahipti. En azından 300.000’den fazla Instagram takipçisi ve 2 milyon Twitter takipçisi ile tüm nesil için bir ilham kaynağıydı.

Tüccar Norberto Cacciamani’nin oğlu Del Solar ve ev hanımı Rosa Lina Servidio, küçük bir çocukken Meksika’ya göç etti. Daha sonra Meksika vatandaşlığı aldı.